Pripažinkime, tėvystė gali būti labai sudėtinga ir vakare ta valanda, kai vaikai sėdi prie TV ekrano, gali būti ramiausias laikas dienoje. Tačiau vis daugiau yra kalbama apie televizijos daromą žalą vaikams ir kodėl geriau ieškoti alternatyvų, ypač prieš miegą.

Pasaulio Sveikatos Organizacija (PSO) nustatė, jog rekomenduojamas sėdimas laikas prie ekranų, vaikams iki 5 metų, turėtų būti mažiau nei 1 valanda - kuo mažiau tuo geriau.

Taip pat, Amerikos Pediatrijos Akademija rekomenduoja, jog ši valanda turėtų būti skirta edukaciniam turiniui su tėvais ir ekranai privalomai išjungiami likus bent 30 minučių iki miego. Bet kodėl mokslininkai taip stipriai susirūpinę ekranų poveikiu vaikų miegui?

  • Uždelstas miego ciklas. Tyrimai rodo, jog vaikai (net iki 17 metų), praleidžiantys laiką iki miego prie ekranų skundžiasi prasta miego kokybe - užmiega sunkiau, išmiega prasčiau, nueina miegoti vėliau. Vaikai ir paaugliai, kurie nepakankamai ilsisi, turi didesnę riziką patirti traumų, susirgti depresija net priaugti svorio. Kita vertus, geras miegas, šiais svarbiais vystymosi metais, skatina psichinę ir fizinę sveikatą ir gali pagerinti dėmesį, elgesį, atmintį, mokymąsi, emocijų reguliavimą ir pagerinti gyvenimo kokybę.
  • Nerimo simptomai ir košmarai. Maži vaikai, kuriems dar trūksta protinių gebėjimų racionalizuoti tai, ką jie matė, gali įsijausti į savo baimes ir patirti nerimą. Atlikti tyrimai rodo, jog vaikai, kurie praleidžia daugiau nei valandą prie ekranų miega prasčiau, dažnai pabunda dėl patiriamo nerimo. Taip pat, košmarai pasikartoja kur dažniau vaikams ir paaugliams, kurie žiūri televizorių prieš pat miegą.

Miego higiena ir jos laikymasis yra svarbus visai šeimai, norint puikiai išsimiegoti ir gauti visą miego teikiamą naudą. Kokia veikla užsiimti iki miego ir kad vaikams nereikėtų praleisti daug laiko prie TV ar telefono ekranų?

  • Skaitymas
  • Stalo žaidimai
  • Peržvelkite žiūrimą turinį - jei nusprendžiate leisti vaikams žiūrėti TV likus 30 min. iki miego - peržvelkite turinį ir neleiskite žiūrėti nieko, kas kelia agresiją, nerimą ir pykį.
  • Klausykitės muzikos
  • Eikite pasivaikščioti

Tai tik keletas patarimų, tačiau kiekvienai šeimai reikia atrasto savo vakaro ritualus ir rutinas. Miegas yra labai svarbus mokymuisi, atminčiai, sveikatai, emociniam reguliavimui ir bendrai savijautai. Nubrėždami ribas sau ir savo vaikams prisidedate prie geresnės ir sveikesnės ateities