Pavargusį ir nepailsėjusį žmogų pastebime iškart. Tikriausia kiekvienas esame sulaukęs komentarų iš draugų ar kolegų, arba tokį komentarą pasakę ir patys, kuris skamba - "atrodai labai pavargęs", "atrodai nepailsėjęs", "ar gerai miegojai?". Tai yra puikus įrodymas, jog nuovargio ir miego trūkumo nepaslėpsi ir pasekmės yra matomos vizualiai.

Taigi kaip miegas veikia mūsų odą? Mūsų organizme visi procesai vyksta cirkadiniu ritmu (natūraliu 24 valandų ritmu) pagal kurį gyvena ir kurį jaučia kiekviena ląstelė mūsų organizme. Šie procesai vyksta tik tam tikru laiku - vieni vyksta dieną, kiti naktį miego metu. Kuo dažniau praleidžiame šiuos procesus nemiegodami, tuo labiau pastebimos pasekmės. Odos ląstelių atsinaujinimas ir hormonų gamyba yra ne išimtis - jie taip pat gaminasi ir atsistato cirkadiniu ritmu.

  • Per pirmas 3 miego valandas organizmas gamina augimo hormoną ir kologeną, o būtent jo dėka oda yra jaunatviška, elastinga ir spindinti.
  • Per ateinančias 2 valandas organizme padidėja melatonino kiekis, kuris veikia kaip odą antioksidantas apsaugantis nuo žalingų laisvūjų radikalų, sumažina UV spindulių žalą, padeda geičiau gyti žaizdoms ir skatina plaukų augimą.
  • Per paskutines 3 valandas organizme sumažėja kortizolio lygis ir raumenys atsipalaiduoja, todėl oda gauna giliauisią atsistatymą.

Kaip miego trūkumas veikia odą ir kokie yra ilgalaikio miego trūkumo padariniai?

  • Dėl aukšto kortizolio lygio - oda blyški ir dėmėta
  • Dėl per trumpo miego laiko ląstelėms atsinaujinti - sausa oda ir raukšlelės
  • Dėl suprastėjusios kraujotakos - tamsūs paakiai, paburkimas
  • Dėl sutrikusios kolageno gamybos - plona ir neelastinga oda

Miego trūkumas yra siejamas ne tik su sveikata, bet ir su patrauklumu. Miego trūkumo požymiai matosi ant odos, todėl žmonės jaučiasi mažiau patrauklūs ir mažiau sveiki. Skirtikite miegui pakankamai laiko ir rūpinkitės savo išore ir vidumi.